Ako na zdravé kĺby a kosti ?

Mladosť a vitalita do značnej miery závisí na dobrom stave kĺbov a kostí. Ak máte zdravé kĺby, môžete sa slobodne pohybovať. Obmedzená možnosť pohybu je naproti tomu príznakom starnutia a slabosti. Sprevádza ju nepríjemná  bolesť a často aj mrzutosť. Na tom, aby bol pohyb hladký a plynulý, spolupracujú kĺby spolu s chrupavkou. Pribúdajúci vek, zranenie alebo nosenie príliš ťažkého nákladu môžu kĺby narušiť a viesť až k artritíde.

Aj naše kosti sa postupne menia a pretvárajú – v mladosti objem kostnej hmoty postupne narastá a vrcholu dosahuje okolo 30. roku života. Aj potom tento proces stále pokračuje, ale postupne viac kostnej hmoty strácame, než získavame.

Pravdepodobnosť vzniku osteoporózy závisí na tom, koľko kostnej hmoty okolo 30-ky máme a ako rýchlo ju začneme s pribúdajúcim vekom strácať. Každú časť tela a telesných procesov je však možné posilniť správnou výživou.

S prevenciou proti osteoporóze je najlepšie začať od detstva, aby sa vytvorilo čo najviac kostnej hmoty a dostatočnej zásoby minerálov na tvorbu kostí. Strava bohatá na vápnik a vitamín D pomáha spolu so záťažovými cvičeniami zvyšovať hustotu kostí.

Ženy pred menopauzou a muži v strednom veku by sa mali snažiť udržať si dobrý stav svojich kostí prostredníctvom pozitívnych volieb v rámci životného štýlu a prostredníctvom sledovania sekundárnych rizikových faktorov. Veľa ľudí nie je diagnostikovaných alebo liečených na osteoporózu.  Rizikové faktory  –  predovšetkým ak:

ste žena a máte viac ako 65 rokov

ste muž a máte viac ako 70 rokov

ak ste žena v strednom veku alebo muž a v dospelosti ste už utrpeli zlomeninu

ak niekto vo vašej rodine trpí osteoporózou

ak fajčíte

máte veľmi nízku hmotnosť

trpíte chorobou, ktorá spôsobuje osteoporózu (nízka hladina testosterónu u mužov, reumatoidná artritída, črevné poruchy, rakovina)

užívate lieky, ktoré spôsobujú osteoporózu (glukokortikoidy, lieky protirakovine prsníka, lieky proti záchvatom, lieky na štítnu žľazu)

zlomili ste si kosť pri zanedbateľnej okolnosti,

strácate výšku alebo sa začínate hrbiť.

Rizikové faktory sa menia aj vekom. Ľudia vo vyššom veku by mali zvážiť špecifické rizikové faktory súvisiace s vekom a mali by naďalej podnikať kroky vedúce k ochrane pred pádmi, chrániť si svoje kosti a vyhýbať sa zlomeninám.

Buďte primerane fyzicky aktívni. Pravidelná denná aktivita , napr. chôdza a cvičenia pre zlepšenie postoja a rovnováhy majú priaznivý vplyv nielen na hustotu kostí, ale aj na zlepšenie pohybovej koordinácie a tým znížiť riziko zlomenín.

Zabezpečte si adekvátny príjem vápnika. Je absolútnou podmienkou tak prevencie (dosiahnutie ideálnej kostnej hmoty v mladosti), ako aj liečby osteoporózy (spomalenie kostných strát po menopauze a najmä v starobe). V prípade, že nedokážete prijať odporúčané množstvo vápnika v strave (laktózová intolerancia, hyperlipoprote­inémia a pod.), je potrebné užívať vápnik v tabletách alebo iných liekových formách.

Dôležitý je aj vitamín D. Predovšetkým v zimných mesiacoch a u starších ľudí, najmä ak málo vychádzajú von na slnko, je vhodné dopĺňanie vitamínu D vo forme tabliet počas celého roka.

Doporučujeme prípravok  z Prémiovej kolekcie EPL – JOINT CARE a VITAMÍN ORTHO D3 K2

 
Späť do obchodu